FAQ

FRÅGOR PÅ DET?

Här svarar vi på vanliga frågor om veganism och vegetarism. Får du inte svar på dina frågor här är du välkommen att kontakta oss.

VAD ÄR VEGAN / VEGANISM?

Veganism innebär att man avstår från att äta eller använda produkter från djurriket.

Läs mer

VAD ÄTER EN VEGAN?

En vegan äter växtbaserad kost, dvs. inte kött, fisk, ägg, mjölk osv.

Läs mer

VARFÖR ÄTA VEGANSKT?

Vi kan givetvis inte svara på varför alla veganer väljer att äta en vegansk kost, men många väljer veganism för djurens skull och för att de inte vill stå bakom köttindustrin.

Läs mer

VAD ÄR SKILLNADEN MELLAN VEGAN OCH VEGETARIAN?

En vegan äter bara växtbaserad kost, medan en vegetarian avstår kött, fisk etc., men äter mejeriprodukter och ägg.

Läs mer

ÄR HONOUNG VEGANSKT?

Nej, honung är inte veganskt, då honung är en animalisk produkt från bin.

Läs mer

VAD ÄTER EN VEGAN TILL FRUKOST?

En vegan kan äta allt från gröt och chiapudding till smoothie och macka.

Läs mer

VAD ÄTER EN VEGAN TILL LUNCH?

Det finns många veganska alternativ till goda luncher, allt från vegansk pasta carbonara till indisk kikärtsgryta.

Läs mer

ÄR JÄST VEGANSKT?

Ja, jäst är veganskt.

Läs mer

ÄR QUORN VEGANSKT?

Nej, quorn är inte veganskt eftersom det innehåller ägg.

Läs mer

ÄR VIN VEGANSKT?

Nej, alla viner är inte veganska, men det finns veganvin som inte varit i kontakt med några animaliska produkter.

Läs mer

ÄR ÖL VEGANSKT?

Nej, all öl är inte vegansk. Mörk öl är oftast inte vegansk, medan ljus öl brukar vara vegansk.

Läs mer

ÄR OREOS VEGANSKA?

Ja, sedan en tid tillbaka är oreos helt veganska.

Läs mer

ÄR NUTELLA VEGANSKT?

Nej, Nutella är inte veganskt. Men det är enkelt att göra hemmagjord vegansk Nutella.

Läs mer

ÄR CHIPS VEGANSKA?

Nej, alla chips är inte veganska. Exempel på veganska chips är t.ex. Svenska lantchips gräddfil & lök.

Läs mer

VAD ÄTER VEGANER PÅ MACKAN?

Mjölkfritt smör, veganska ostar, veganskt jordnötssmör, vegansk nutella, grönsaker – Det finns många påläggsalternativ för veganer att ha på mackan.

Läs mer

VILKET GODIS ÄR VEGANSKT?

Sockrade jordgubbar, djungelvrål, persikor, fizzy blue är bara några exempel på veganskt godis. Undvik godis som innehåller gelatin, mjölk i alla dess former och vissa e-nummer.

Läs mer
ByShivaKalantar